VINKOVCI- Potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Josip Dabro održao je konstruktivni sastanak sa svinjogojcima s područja kontinentalne Hrvatske.
– Radit ćemo na mjerama za povećanje proizvodnje mesa, međutim moramo iskorijeniti veliki problem oko afričke svinjske kuge. Jedna od mjera koje ćemo poduzeti odnosit će se na povećanje proizvodnje mesa. Da bismo mogli govoriti o dizanju proizvodnje, moramo se riješiti afričke svinjske kuge. Svinjogojcima, kada je riječ o izgubljenoj dobiti uslijed afričke svinjske kuge, do sada je isplaćeno nešto više od 30 od predviđenih 50 milijuna eura, rekao je Josip Dabro, ministar poljoprivrede.
Leon Oršolić iz Nove Gradiške rekao je da se vidi naglasak Ministarstva na mlade stočare i poljoprivrednike, prioritet je korištenje poljoprivrednog zemljišta, a poseban naglasak na sektorskim mjerama kako bi svinjogojci lakše dolazili do Europskih sredstava.
„Naše gospodarstvo ima nešto više od 400 svinja godišnje. Mi smo mali i mladi. Najveći je problem administracija. Primjerice, zahtjev za žitarice podnesen prije godinu e dana vrijedi i za sljedeću, Agencija ima točne podatke o žitaricama i automatski se trebaju dodijeliti potpore, bez dodatne administracije. Nemamo vremena biti u traktoru i na njivi i još davati duple papire”, rekao je Oršolić.
Antun Golubović, predsjednik Odjela za za svinjogojstvo Hrvatske poljoprivredne komore smatra da poljoprivrednici mogu biti relativno zadovoljni s sastankom s Dabrom, jer je došao među njih i pokazao volju da ih sasluša.
-”Bez obzira što se na ovakvim sastancima ne mogu donositi konkretne odluke, dobro je da se održavaju. Sve nas muči povratak svinja na naša gospodarstva. S 1886 gospodarstava su svinje maknute i ti ljudi moraju od nečega živjeti. Svinje se moraju vratiti, ali istodobno moramo biti pažljivi da ne vratimo i svinjsku kugu, rekao je Golubović.
U ime Vukovarsko-srijemske županije sastanku su prisustvovali zamjenik župana Franjo Orešković i pročelnica Upravnog odjela za poljoprivredu Magdalena Parat, a uime Grada Vinkovaca, Josip Romić, zamjenik vinkovačkog gradonačelnika i Hrvoje Niče, pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo.
Na kraju boravka u Vinkovcima, minstar Josip Dabro istaknuo je okupljenim novinarima kako će se ići u izmjenu postojećih mjera u borbi protiv afričke svinjske kuge, rekavši kako na terenu nema dovoljno stručnih ljudi što će pokušati riješiti zapošljavanjima veterinara i drugih stručnjaka.







