1 C
Vinkovci
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

Upisana peta generacija općeobrazovnog glazbenog razreda u Glazbenoj školi J.Runjanina !

VINKOVCI-Pravo upisa u 1. razred četverogodišnjeg srednjoškolskog glazbenog obrazovanja Glazbene škole Josipa Runjanina Vinkovci, ostvaruje se nakon uspješno završenog osnovnog glazbenog obrazovanja ili pripremnog obrazovanja te položenog prijemnog ispita glazbene darovitosti organiziranog u dva ispitna roka: ljetni (svibanj/lipanj) i jesenski rok (kolovoz/rujan), koji obuhvaća provjeru iz temeljnog predmeta struke i Solfeggia za instrumentaliste i pjevače, odnosno provjeru iz Klavira i Solfeggia za teorijski smjer.

Učenici srednje glazbene škole mogu pohađati srednjoškolski program s općeobrazovnim dijelom – općeobrazovni glazbeni razred ili srednjoškolski program – paralelno obrazovanje uz neku drugu srednju školu.

U program općeobrazovnog glazbenog razreda u Glazbenoj školi Josipa Runjanina Vinkovci u školskoj godini 2024./2025. upisuje se peta generacija učenika. Učenici mogu upisati program kao instrumentalisti uz općeobrazovne predmete ili pohađati teorijski glazbeni smjer uz općeobrazovne predmete.

Spomenuti program općeobrazovnog glazbenog razreda ima brojne prednosti za učenike koji se odluče pohađati srednju glazbenu školu. Budući da je iznimno zahtjevno uskladiti srednjoškolsko glazbeno obrazovanje s onim općeobrazovnim, koje je potrebno svim učenicima, a ponajviše onima koji planiraju pohađati fakultete, ovaj program učenicima nudi bolje usklađivanje rasporeda obaveza, učenici sve predmete (i opće i glazbene) pohađaju prema cjelovitom rasporedu, a olakšano je i usklađivanje pohađanja individualne nastave s njihovim obvezama.

Obrazovanjem u glazbenoj školi učenici mogu steći sljedeća zanimanja: glazbenik instrumentalist, glazbenik pjevač i glazbenik teorijskog smjera – svoje obrazovanje završavaju izradom i obranom završnog rada.

Učenici, uz glazbene predmete, pohađaju i opće predmete prema gimnazijskim programima (popis predmeta nalazi se ispod teksta), što znači da ostvaruju sve uvjete potrebne za polaganje državne mature i upisa na brojne fakultete. Važno je naglasiti kako učenici koji pohađaju ovaj program ne moraju nužno nastaviti svoje obrazovanje na glazbenim akademijama već konkuriraju za upis bilo kojega fakulteta.

S učenicima nastavu teorijskih glazbenih predmeta i nastavu instrumenata izvode izvrsni nastavnici koji učenike pripremaju za natjecanja na kojima naša škola redovito osvaja brojne nagrade, a tim se putem učenici pripremaju i za glazbene akademije na kojima su uvijek visoko rangirani.

Osim glazbene naobrazbe, učenici ostvaruju vrlo dobre i odlične uspjehe i iz općeg dijela obrazovanja. S učenicima rade izvrsni nastavnici koji svoju nastavu usmjeravaju na državnu maturu, a pri tome se ističe prednost manjih razrednih odjeljenja – nastava se prilagođava individualno svakom učeniku, nastavnici mogu jednako usmjeriti pažnju na svakog učenika kako bi mu pomogli istaknuti njegove kvalitete i prevladati teškoće koje učenik možda ima. Učenici velik dio predmeta sami biraju, prije svega iz društvenog i humanističkog područja na kojem je naglasak, ali mogu odabrati i predmete iz prirodoslovnog područja.

S obzirom na to da se učenici koji odaberu Srednju glazbenu školu za nastavak svojeg obrazovanja većinu vremena bave umjetnošću, njihovo poznavanje glazbene umjetnosti i povijesti glazbe nadopunjuje se kroz većinu općeobrazovnih predmeta.
Nastava Hrvatskog jezika u srednjoj se školi najviše temelji na književnosti pa je lako ostvariti korelaciju glazbene umjetnosti s književnošću, primjerice kroz poznavanje obilježja lirskih tekstova i drugih književnih rodova, ali i teorije književnosti, što je iznimno važno pri pripremanju za državnu maturu. Učenici kroz cijelo školovanje uvježbavaju vještine izražavanja, a ono što usvajaju putem nastave Hrvatskog jezika pomaže im i kod glazbenog izražavanja, uspješnih javnih nastupa i kreativnog stvaranja, što je važno za svakog glazbenika.

Osim toga, učenici slušaju i nastavu Likovne umjetnosti gdje povezuju svoja znanja povijesti glazbene umjetnosti i likovne umjetnosti koje su neodvojive, ali umjetnošću se bave i kroz nastavu Povijesti i Filozofije, što je neodvojivo od poznavanja bilo koje umjetnosti pa tako i glazbene.

Učenicima se za prvi strani jezik nudi Engleski jezik ili Njemački jezik, a kao drugi strani jezik pohađaju nastavu Talijanskog jezika, pri čemu je Glazbena škola Josipa Runjanina među tek nekoliko škola u županiji u kojima učenici uče talijanski jezik, koji je od iznimne važnosti za glazbu, a posebno za nastavu pjevanja.

Učenici koji upišu općeobrazovni glazbeni razred pohađaju i nastavu Matematike koja im je obvezan predmet na državnoj maturi te su osposobljeni za polaganje A i B razine Matematike, ovisno o njihovim potrebama s obzirom na izbor fakulteta koji žele upisati.
U 1. i 2. razredu učenici usvajaju nastavne sadržaje Geografije, ali i Latinskog jezika koji je neizostavan dio gimnazijskog obrazovanja.

Njihove vještine funkcioniranja u društvu nadopunjuju se i kroz izbornu nastavu Sociologije u 3. razredu te na nastavi Filozofije koja im je obvezan predmet u 4. razredu, a proučavanjem ljudskog uma s naglaskom na važnosti mentalnog zdravlja (što je učenicima tog uzrasta iznimno bitno) bave se u 3. razredu na nastavi Psihologije.

Tijekom srednjoškolskog obrazovanja u glazbenoj školi nije zanemareno ni fizičko zdravlje učenika te im je iz tog razloga osigurana i nastava Tjelesne i zdravstvene kulture.
U programu općeobrazovnog glazbenog razreda ističe se i potreba za vještinama iz područja informatike, stoga učenici kroz sve četiri godine pohađaju nastavu Informatičke pismenosti, a nudi im se i fakultativni predmet Glazbena informatika.

Učenicima se kao izborni predmet nudi i nastava Vjeronauka ili Etike, a mogu upisati i izbornu nastavu Fizike, Kemije, Biologije i Politike i gospodarstva.

Učenicima Glazbene škole Josipa Runjanina osigurano je pohađanje raznih radionica vezanih uz njihove umjetničke interese, a i česti odlasci na terensku nastavu, gdje upoznaju glazbene škole, akademije, druge glazbenike, pisce i umjetnike diljem Hrvatske, a i izvan granica Hrvatske.

Popis svih predmeta koje učenici općeobrazovnog glazbenog razreda pohađaju nalazi se u nastavku.

Slične vijesti

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Zadnje vijesti